Sulge
Nipinurk

yogaMõned ägedad nipid:

- Kuidas kukkudes vähem haiget saada?
- Kuidas ilma ennustada?
- Kuidas aru saada, kus Sa asud?
- Kuidas vee peal püsida?
- Milline tuul on?
- Kas vee sisse saab auku teha?
- Kuidas saada šokolaadi, kui poed on kinni?
- Kas tavalised puu- ja juurviljad parandavad tervist?
- Kas lillepotis saab puid kasvatada?
- Kas rohelised tulbid on olemas?


Kuidas kukkudes vähem haiget saada?

Ma proovisin ükskord rulluisutamist. Uurisin esialgu ka veidi selle spordiala ajaloost ja selgus, et see ei ole üldse alles hiljuti Ameerikast tulnud moeröögatus, vaid hoopis juba 18. sajandil noore belglase Joseph Merlini poolt leiutatud liikumisviis. No ma proovisin siis ka. Kuna algus oli raske ja sain kukkudes mitmel korral haiget, siis otsustasin selgeks teha, kuidas kukkumine võimalikult valutult üle elada. Kui tekkis tunne, et hakkan ettepoole kukkuma, siis tõmbasin ennast kerra, käed vastu keha ja proovisin maanduda põlvedele, sest põlvekaitsmed (mis on alati kohustuslikud!) kaitsevad põlvi suuremate vigastuste eest. Kui aga hakkasin tahapoole kukkuma, siis püüdsin võtta asendi nagu hakkaksin istuma ning maandusin üsna valutult tagumikule. Katsu ka neid asju meeles pidada, kui rulluiskudega teid vallutama lähed! ;)

Kuidas ilma ennustada?

Mulle meeldib palju värskes õhus käia – jalutada, uurida, uudistada ja ringi vaadata. Alati aga ei ole ilm selleks just kõige sobivam. Nüüd olen pikka aega üritanud leida mingeid märke, kuidas ise aru saada, missugune ilm lähiajal tulemas on. Ma ei võta neid märke küll alati täieliku tõena, kuid mingit aimu nad siiski annavad.
Vihma on oodata, kui:
- tuul vaibub või hakkab päripäeva keerutama;
- pilved võtavad päikeseloojangul punaka varjundi;
- pääsukesed lendavad madalalt, kuna nad jahivad putukaid, kes laskuvad õhuniiskuse kasvades madalamale;
- õhuniiskuse tõustes hakkavad põrandalauad kriiksuma, uksed ja sahtlid tursuvad ja avanevad raskemalt.

Lumesajuks valmistun ma alati siis, kui väikesed linnud tulevad majade juurde varju otsima. Tormi tulekust annavad märku rahutuks muutunud koerad ja kassid. Ilusat ilma aga ennustab see, kui lennukite jäetud triibud taevas kiiresti hajuvad ja öösel tähed kirkalt säravad.

Kuidas aru saada, kus Sa asud?

Metsas jalutades tuleb mul aeg-ajalt ette, et olen oma mõtetesse nii süvenenud, et ühel hetkel ringi vaadates ei saagi enam aru, kus ma täpselt olen. Tavaliselt on mul küll kompass ja kaart kaasas, kuid oma hajameelsust arvestades otsustasin igaks juhuks endale selgeks teha ka selle, kuidas ma saan ilmakaari looduse abil määrata. Tuleb teada, et päike tõuseb idakaarest, keskpäeval on lõunataevas ja õhtul loojub läände. Metsas jälgin ka puutüvesid, sest need on põhjaküljelt lopsakamalt sammaldunud. Ükskord oli mul käe peal osutitega kell. Avastasin, et kui ma suunan väikese osuti päiksele ja jagan kõrre või oksatükikesega väikese osuti ja 12 vahelise kaare pooleks, siis saan telje, mis näitab põhja-lõuna suunda.

Kuidas vee peal püsida?

Ujumine on üks olulisemaid oskusi elus, kuid oma võimeid selles osas tuleb arendada nii kaua, kuni Sa võid endas täiesti kindel olla. Ma oskan muidu päris hästi ujuda, kuid ükskord juhtus nii, et sattusin keset järve ujudes ikkagi hätta. Siis meenutasin endale kiiresti, et tähtis on jääda rahulikuks ja keerata end vees selili, hoida suu veest väljas ja pea kuklas. Sisse hingates tuleb tõmmata kopsu võimalikult palju õhku ja välja hingata võimalikult vähe. Ja käed tuleb hoida vee all, sest nii saab vesi Sind kõige paremini kanda.

Milline tuul on?

Aeg-ajalt juhtun kuulma ilmateatest, et tulemas on põhjatuul või et puhub edelatuul. Hakkasin siis mõtlema, et mida üks või teine tuul ilma seisukohast tähendab. Selgus, et põhjatuul toob endaga kaasa ilusa, kuid külma ilma. Kirdetuul, idatuul ja kagutuul tähendavad külma õhku, udu ja võimalikku tormi. Läänetuul toob niiske ilma koos vihmaga ja edelatuul lausa tormi. Loodetuul aga tähendab ilma selginemist. Ma tegin endale ka tuulelipu, et saaksin lihtsalt ise määrata, kust poolt tuul parasjagu puhub. Selleks lõikasin vastupidavast, kuid kergest papist välja noole ja kinnitasin selle pulga otsa nii, et see saab vabalt keerelda. Nüüd saangi oma tuulelipult õues kiirelt teada, mis suunast tuul parasjagu puhub.

Kas vee sisse saab auku teha?

Keegi ütles mulle, et ta nägi, et vees oli auk. Ma nuputasin natuke ja selgub, et tõesti on võimalik vee sisse auk tekitada. Tuleb kraanikauss veega täita ja siis kork eest ära võtta. Vesi suundub äravoolutorusse ja hakkab järjest kiiremini keerlema, kuni lõpuks ongi võimalik vee sees tõelist auku näha. See on piisavalt suur, et sõrm sinna kuivalt sisse panna. Muide – vee keerlemise suunast kraanikausi augu kohal võid ära arvata, missugusel Maa poolkeral Sa asud. Kui vesi pöörleb kellaosuti liikumise suunas, oled põhjapoolkeral, kui vastupidi, siis lõunapoolkeral.

Kuidas saada šokolaadi, kui poed on kinni?

Mulle maitseb magus väga. Ma tean, et see ei ole hammastele kasulik, aga mõistlikus koguses süües ja hommikut-õhtuti korralikult hambaid pestes ehk ei juhtu midagi. Ühel õhtul istusin oma kabinetis ja suur magusaisu tabas mind täiesti ootamatult. Avastasin, et mul on kapis 75 g kaerahelbeid, 25 g võid, supilusikatäis vedelat mett, 25 g mõru kakaopulbrit ja 25 g suhkrut. Panin mee ja või potti ja asetasin nõrgale tulele. Kui ained olid sulanud, siis võtsin poti tulelt ja segasin. Peene joana tuli lisada kakao ja suhkur, segu pidevalt segades. Lõpuks lisasin kaerahelbed. Segasin korralikult, et kõik helbed saaksid maitsva šokolaadikreemiga kaetud. Avastasin, et mul on jäänud mingist varasemast küpsetamisest alles ka muffinivormid ehk siis sellised väikesed paberist korvikesed, kuhu sain selle segu nüüd jahtununa valada. Panin korvikesed veel kaheks tunniks külmkappi ja oligi mu oma magus maius valmis. Võta ka ema-isaga koos magusa maiuse valmistamine ette. Nämma!

Kas tavalised puu- ja juurviljad parandavad tervist?

Kevade tulles olen vahest natuke nohune ja tunnen ennast halvasti. Hakkasin siis uurima, et kas lisaks ravimtaimedele ja apteegis müüdavatele rohtudele on võimalik tervist parandada ka puu- ja juurviljade abil. Ja selgus tõesti, et näiteks apelsin ja pähklid soodustavad seedimist, õun puhastab organismi ja aitab kõhukinnisuse vastu, viinamari ravib maksahaigusi ja kergeid mürgistusi. Juurviljadest on võimalik organismi puhastada ja silmi ravida näiteks porgandiga, läätsed jällegi ravivad üldist nõrkust ja kehvveresust, kartul ennetab liigesepõletikku ja võimas spinat annab palju energiat.

Kas lillepotis saab puid kasvatada?

No kellele ei meeldiks puud – suured, võimsad, ilusad, tugevad. Aga kui sul oma aeda ei ole, siis saad puid lähemalt uudistada ja nautida ainult linnaparkides, botaanikaaias või siis linnast väljas metsas jalutades. Otsustasin aga proovida oma toas lillepotis ühe puu kasvama panna. See algas nii: otsisin kaks tammetõru ja lasin neil talv läbi kuivada (2–3 kuud järjest) täiesti kuivas kohas liiva sees. Kevade saabudes külvasin need seemned suurde mulda täis lillepotti 1–2 cm sügavusele. Edasi tuli vaid kasta ja oodata. Oi kui palju kannatust see ootamine nõudis! Ja ühel hetkel ta hakkaski kasvama – minu oma väike tammepuu. Lasin tal pisut toas tugevamaks ja suuremaks kasvada ning istutasin ta siis ema juurde aeda.

Kas rohelised tulbid on olemas?

Mul on üks sõbranna, kellel on märtsikuus sünnipäev ja tema lemmikvärv on roheline. Tahtsin talle kinkida lilli, kuid soovisin, et lisaks varrele oleks roheline ka lille õis. Ostsin viis valget tulpi ja kõndisin nendega koju, ise tee peal nuputades, kuidas ma selle õieosa ka roheliseks saaksin. Kodus võtsin ühe vana suure tassi, kuhu kallasin rohelist tinti. Seejärel lõikasin tulbid natuke lühemaks – no nii, et nad jäid lõpuks 10 cm pikkuseks. Asetasin siis varreotsad tindi sisse ja jäin ootama. Umbes kahe ja poole tunni pärast oligi näha, et varem valget värvi olnud õis hakkas vaikselt rohekaks muutuma. Mu katse oli edukas! Taim otsekui „jõi“ tinti läbi varres leiduvate soonekeste, mis kannavad taime mahla õielehtedesse. Mu sõbranna oli imeilusate roheliste tulpide üle väga rõõmus. Järgmisel korral katsetan sinisega. ;)


Kasutatud kirjandus:
- E. Kalmre (koostanud). Banaanil on nohu. Koolibri 1996.
- K. Hango. Kuidas vannitada dinosaurust ehk harjutusi lastele loovuse arendamiseks. Elmatar 1993.
- A. Lind. Nupula. Valgus 1988.
- W.Disney. Tarkuseraamat „Meri“. Egmont Estonia 1996.
- W.Disney. Tarkuseraamat „Rohelised saladused“. Egmont Estonia 1998.
- W.Diney. Tarkuseraamat „Veidrad loomad“. Egmont Estonia 2001.
- W.Disney. Rattad. Rulad. Rulluisud. Egmont Estonia 2001.