tuba1 tali tuul riiul kapp kaar ketas
seletus
tuba2 kaal automata Rotipuur meeled sahtel surmas6lm igiliikur fenakistoskoop klaaskapp

See siis ongi minu kabinet...

Õigemini üks pool sellest. Teist poolt saad vaadata lehekülje ääres olevale noolele klikates. Kui natuke otsid, leiad siin seletuse 15. esemele, ülejäänud ootavad avastamist kohapeal!

Selge

Anemomeeter

See on mõõteriist tuule kiiruse mõõtmiseks. Õhuvool paneb propelleri pöörlema. Seade mõõdab propelleri pöörlemiskiiruse ja ekraanile ilmub tuule kiiruse näit. Kui puhuda tiivikule kõigest jõust, saab kohe teada, kui kiiresti võib liikuda väljapuhutav õhk.

Selge

Ümarkaar

Iga plokk toetub alumistele plokkidele ja kaar jääb püsima ka ilma sideaineta. Muidugi ainult siis, kui kasutada õigeid ehitusvõtteid. Vaata minu kabineti aknast välja ja sa näed õige mitut sarnast kaart. Kui oled nutikas, saad ise selle kaare kokku panna. Väike vihje: kahest käest võib siin väheks jääda ;)

Selge

Võluketas

Kas ma näen kõike, mis on olemas ja kas minu silmi on võimalik petta? Minu kabinetis uurime ka seda, kuidas meie nägemismeel töötab. Kui vaadata üksisilmi kõigepealt liikuvat spiraalketast ja siis näiteks oma kätt, võib tunduda, et see hakkab kummaliselt muutuma...

Selge

Riiul

Alumistel riiulitel on masinaid ja mõõteriistu, mida tohib igaüks katsuda. Tule vänta, pööra, vajuta ja keera!

Selge

Minu isiklikud asjad

Kõik uudishimulikud, kes tahavad minu kohta rohkem teda, saavad ettevaatlikult sahtleid lahti tõmmates näha igasuguseid põnevaid asju.

Selge

Talid

Minu kabinetis tohib panna mitmeid asju liikuma.
Siin on nööride otsas 2 üheraskust raskust. Ühte neist on kerge üles vinnata, teist aga raske. Tule pane käed külge ja uuri miks on see nii.

Selge

Hullu Teadlase tähtsad asjad

Siin klaasi taga on haruldasi teadusriistu, uurimisvahendeid ja teisi vanu ning väärtuslikke esemeid, mis nüüd on osa Tartu Ülikooli ajaloo muuseumi kogudest. Kui teil on aega kuulata, võime koos abilistega neist põnevaid lugusid rääkida.

Selge

Fenakistoskoop

See on vanaaegne mänguasi, mille piludega pappkettal on figuurid. Kui väntad vänta ja vaatad läbi pilude peeglisse, hakkabki pilt liikuma. Tule ja uuri miks ja kuidas tekivad liikuvad pildid?

Selge

Igiliikur

Igiliikur on mehhanism, mis ei jää kunagi seisma. See liigub iseenesest ja igavesti. Tegin koos abilistega päris ilusa igiliikuri aga senini pole keegi veel suutnud teda käima panna. Aga me ei kaota lootust! Katsetused jätkuvad! Tule uuri meie igiliikurit ja proovi ka sina teda liikuma panna!

Selge

Surmasõlm

See on tegelikult kolm kuulide rada, millest kahel on ka ringjoonelised osad ehk „surmasõlmed“ sees. Pane kuul renni ja lase lahti! Mõnikord teeb kuul surmasõlme ära, mõnikord aga mitte. Igaüks võib siin uurida miks eri massiga ja eri kõrguselt vabastatud kuulid käituvad surmasõlmes erinevalt.

Selge

Sahtel

Nendest sahtlitest leiad teadlase jaoks väga vajalike abivahendeid: pliiatseid, pabereid ja meisterdamisvahendeid. Nii saad kohe, kui mõni idee tekib, joonistada skeeme, koostada masinate mudeleid ja panna kõik olulise kohe kirja.

Selge

Meeletud meeled

Tõmba selle kapi sahtleid lahti ja uuri, kuidas toimivad sinu meeleelundeid: silm, kõrv, nina, keel ja nahk. Loodan, et teed seda hea meelega!

Selge

Rotipuur

See on rändrottide kodu!
Need targad ja uudishimulikud loomad (lad.k. Rattus norvegicus) on minu sõbrad, kes on tihti valmis suhtlema ka külalistega. Siiski ei tasu oma sõrme puuri pista, sest rott võib seda naksata! Lihtsalt uudishimust. ;)

Selge

Automata

See on pika ajalooga masin ja mänguasi.
Kui väntad vänta, hakkab lõbus lind-mees edasi-tagasi liikuma ja tiibu lehvitama. Uuri, kuidas sinu käest alanud liikumine edasi kandub ja suunda muudab. Küllap tulevad sullegi kohe pähe ideed, kuidas teha veel paremaid masinaid, mis lendaksid õhus nagu linnud ja ujuksid vees nagu kalad.

Selge

Kaal

See on vana hea arstikaal, millega polegi nii kerge oma kaalu teada saada. Tule ja proovi järele. Ja siis proovi mõista, et kaal ei ole mass. Sest mass on aine hulga mõõt ja kaal on hoopis jõud, mis mõjub keha massile gravitatsiooniväljas. Said aru?
Pole viga, mõistmine vajabki veidi rohkem uurimist ja mõtlemist.

Selge